Udany debiut w prokuraturze
A A ATydzień temu na zlecenie Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie przeprowadziliśmy szkolenie zamknięte dla blisko 30 prokuratorów z całego obszaru apelacji. Jego uczestnikami byli przede wszystkim kierownicy prokuratur oraz rzecznicy prasowi.
Jednostki organizacyjne prokuratury otrzymują coraz więcej wniosków o udostępnienie informacji publicznej. Niejednokrotnie celem ich składania są próby uzyskania wiedzy i dokumentów związanych z konkretnymi postępowaniami przygotowawczymi, które prokuratorzy najczęściej prowadzą w formie śledztwa. Prokuratury muszą każdorazowo ocenić czy przedmiotem zapytań jest sprawa publiczna, a jeśli tak, to czy sposób i tryb udostępnienia informacji nie został uregulowany w przepisach odrębnych w stosunku do ustawy o dostępie do informacji publicznej. Często bowiem pierwszeństwo mają przepisy kodeksu postępowania karnego lub cywilnego. Śledczy muszą także zagwarantować poufność szeregu danych, których ujawnienie osobom nieuprawnionym mogłoby naruszyć dobro postępowania (np. utrudnić przeprowadzenie czynności procesowych) lub ochronę danych osobowych i prywatności pokrzywdzonych, świadków, biegłych lub podejrzanych.
Należy pamiętać, że wyjątkowość działalności prokuratury jako organu ochrony prawnej, dotyczy także jej kompetencji w zakresie ścigania przestępstw związanych z nieudostępnianiem informacji publicznej. Ustawa o dostępie do informacji publicznej jest bowiem ustawą sankcyjną. W art. 23 ustawy wyraźnie zapisano iż:
„Kto, wbrew ciążącemu na nim obowiązkowi, nie udostępnia informacji publicznej, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.” |
Działanie wypełniające znamiona tego występku musi być umyślne i mieć charakter permanentny. W takich przypadkach prokuratury muszą zajmować się wpływającymi zawiadomieniami o podejrzeniu popełnieniu przestępstwa, przeprowadzeniem dochodzenia i skierowaniem w uzasadnionych przypadkach aktu oskarżenia do właściwego sądu powszechnego.
Pragnąc uzyskać sprawdzoną wiedzę na temat prawidłowego stosowania prawa do informacji publicznej pojedynczy przedstawiciele prokuratur coraz częściej pojawiają się na organizowanych przez nas szkoleniach otwartych. W szkoleniach tych uczestniczą osoby z różnych instytucji publicznych i nie zawsze można wyczerpująco omówić zagadnienia wynikające ze specyfiki organów ścigania. Tym bardziej doceniamy, że wzorem innych dużych podmiotów, również Prokuratura Apelacyjna w Warszawie postanowiła z naszą pomocą zorganizować szkolenie zamknięte. Nie ukrywamy, że pomimo kilkuset dotychczas przeprowadzonych szkoleń, po raz pierwszy stanęliśmy przed wyzwaniem przygotowania i poprowadzenia zajęć specjalnie dla potrzeby prokuratury. Dzisiaj z satysfakcją możemy poinformować, że ten swoisty debiut był bardzo udany, co zostało potwierdzone w liście referencyjnym, jaki otrzymaliśmy już kilka dni po szkoleniu. Poziom merytoryczny, jak również wiedza i umiejętności jej przekazania przez wykładowcę Pana Rafała Kulę, zostały dobrze ocenione przez wszystkich uczestników szkolenia. Wierzymy, że dzięki temu wkrótce również inne prokuratury zechcą skorzystać z naszej wyjątkowej oferty.