Udostępnianie informacji o środowisku
A A ASmog, masowe wycinanie drzew, niebezpieczne odpady, to tylko niektóre tematy, które ostatnio niepokoją nasze społeczeństwo. Szeroko pojęte władze publiczne są obowiązane do udostępniania każdemu zainteresowanemu informacji o środowisku i jego ochronie (gwarancja w Konstytucji RP).
Zdecydowana większość informacji o środowisku ma równocześnie charakter informacji o sprawie publicznej, jednak zasady i tryb ich udostępniania określone zostały w przepisach odrębnych do ustawy o dostępie do informacji publicznej. Z początkiem 2017 roku weszła w życie kluczowa nowelizacja ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199, poz. 1227) oraz jej akt wykonawczy dotyczący opłat. Nadal kluczową rolę w podawaniu informacji o środowisku do publicznej wiadomości ogrywać mają podmiotowe strony BIP, w których należy publikować m.in.:
- publicznie dostępne wykazy danych o dokumentach zawierających informacje o środowisku,
- plany, programy i strategie dotyczące ochrony środowiska wraz z raportami i sprawozdaniami z ich realizacji.
Pragnąc wspierać Państwa w prawidłowym stosowaniu aktualnie obowiązujących przepisów, a w szczególności udostępniania informacji środowiskowych na wniosek, zapraszamy na specjalistyczne szkolenia, które od marca br. będziemy organizowali na terenie całego kraju w ramach cyklu pt.
„UDOSTĘPNIANIE INFORMACJI O ŚRODOWISKU
I JEGO OCHRONIE W ŚWIETLE NOWELIZACJI”
Adresaci szkolenia: radcy prawni, redaktorzy BIP, sekretarze JST oraz wszyscy pracownicy urzędów i instytucji publicznych, którzy są odpowiedzialni za wytwarzanie, wykorzystywanie, przechowywanie lub udostępnianie informacji oraz dokumentów zawierających dane o środowisku i jego ochronie. W szczególności zapraszamy osoby, które nigdy nie uczestniczyły w profesjonalnym szkoleniu z tej dziedziny.
Szkolenie poprowadzi nasz ekspert, który tylko w tym roku zrealizował już szereg szkoleń z nowych przepisów, w tym na zamówienie:
- Dyrekcji Regionalnej Lasów Państwowych w Gdańsku,
- Dyrekcji Regionalnej Lasów Państwowych w Poznaniu,
- Ośrodka Rozwojowo-Wdrożeniowego Lasów Państwowych w Bedoniu.