Ze szkoleniem w lubelskim sądzie
A A AOstatnie szkolenie zamknięte w 2017 r. przeprowadziliśmy dla Sądu Rejonowego w Gorzowie Wlkp., a na pierwsze po Nowym Roku wybraliśmy się do Sądu Okręgowego w Lublinie.
Tematem zajęć prowadzonych przez inż. Rafała Kulę były aspekty prawne i praktyczne udostępniania informacji publicznej w specyfice działalności sądów powszechnych. W trakcie ich trwania omówiono m.in. prawidłowy sposób postępowania z wnioskami o udostępnienie informacji, których liczba ostatnio wzrosła. Niektóre z nich są ogólnikowe i budzą szczególne wątpliwości, jak choćby ten z początku stycznia br., w którym wnioskodawca oczekuje przesłania na wskazaną skrytkę pocztową kopii wszystkich umów zawartych przez tutejszy sąd w roku minionym. Bardzo cenne dla uczestników spotkania okazały się indywidualne konsultacje. Nasz ekspert zasygnalizował także zakres zmian, jakie wkrótce mogą pojawić w procedurze za sprawą wejścia w życie ustawy o jawności życia publicznego. Wskazał na umacnianie roli sądowych stron BIP, które stanowią podstawowe źródło informacji o sprawach publicznych. Przykładowo niedawno ogłoszona Ustawa z dnia 8 grudnia 2017 r. o Sądzie Najwyższym (Dz. U. z 2018 poz. 5) zakłada, że w Biuletynie tego sądu będą opublikowane wszystkie orzeczenia wraz z uzasadnieniami wydane przez Sąd Najwyższy, a także nowo podejmowane uchwały, które uzyskały moc zasad prawnych.
W szkoleniu, które odbyło się w sali konferencyjnej im. Sędziego Bolesława Sekutowicza Sądu Okręgowego w Lubinie, w uczestniczyło 20 urzędników sądowych, w tym przedstawiciele pięciu tzw. sądów funkcjonalnych (obsługę finansową i kadrową zapewnia im Dyrektor Sądu Okręgowego). Było to już drugie nasze szkolenie jakie przeprowadzaliśmy w siedzibie lubelskiej okręgówki.