Municypalni jeszcze bardziej wyszkoleni
A A ANajwiększa w kraju straż miejska postanowiła podnieść kompetencje swoich pracowników z zakresy prawidłowego udostępniania informacji publicznej. Na dwóch wrześniowych szkoleniach przeszkoliliśmy łącznie 30 naczelników i kierowników z tej formacji.
Straż miejska jest samorządową umundurowaną formacją powołaną do ochrony porządku publicznego na terenie gminy. Podstawowym aktem regulującym jej funkcjonowanie jest ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. o strażach gminnych. Do obowiązków każdego strażnika należy m.in. udzielanie informacji oraz udostępnianie dokumentów znajdujących się w posiadaniu swojej jednostki, pod warunkiem, że prawo tego nie zabrania. Zachowanie strażnika musi cechować uprzejmość i życzliwość w kontaktach z obywatelami. Nie może przy tym zapominać o zachowaniu w poufności danych prawnie chronionych, np. nie może udostępniać osobom postronnym informacji o fakcie ukarania mandatem konkretnej osoby.
Sposób działania straży gminnych często wzbudza kontrowersje, zainteresowanie mediów oraz jest poddawany społecznej krytyce. Niejednokrotnie w świadomości mieszkańców funkcjonuje zafałszowane wyobrażenie na temat aktywności strażników i zakresu ich kompetencji. Gwarantując sprawne udostępnianie informacji publicznej na temat swojego funkcjonowania oraz efektywności podejmowanych czynności, samorządowa formacja ma szansę kształtować właściwy wizerunek na swój temat. Jednym z efektów skutecznej polityki informacyjnej powinna być współpraca straży z mieszkańcami. Obywatel dobrze poinformowany rozumie zachodzące wokół niego zjawiska i z większym zaufaniem odnosi się do mundurowych.
Nasze szkolenia pozwoliły municypalnym usystematyzować i poszerzyć wiedzę o stosowaniu ustawy o dostępie do informacji publicznej. Sporo miejsca poświęciliśmy omówieniu zakresu jawności i odpowiedzialności za udostępnienie danych. Wskazaliśmy w jakich sytuacjach ustawa nie ma zastosowania, a także jak prawidłowo należy procedować w przypadku przesłanek do udzielenia odmowy udostępnienia informacji. Uczestnicy szkolenia szczególnie cenili sobie praktyczne przykłady i możliwość skonsultowania konkretnych przypadków i nurtujących ich zagadnień.
Stołeczna straż miejska powstała w 1991 roku i jest największą spośród ponad 550 tego typu jednostek działających na terenie Polski. Nad bezpieczeństwem mieszkańców stolicy czuwa blisko 1800 jej pracowników.