Szkolimy w całym kraju
A
A
A
Łódzki Urząd Wojewódzki, Miejski Zarząd Oświaty w Orzeszu oraz Sąd Okręgowy w Płocku to jednostki, które jeszcze przed Wielkanocą zaprosiły nas do poprowadzenia szkoleń zamkniętych na temat dostępu do informacji publicznej. Setki kilometrów przebytych tras, dziesiątki pytań od uczestników i jeszcze więcej satysfakcji z tego, że nasz wysiłek i wiedza jest pomocna dla innych.
Z urzędem obsługującym Wojewodę Łódzkiego współpracujemy od wielu lat, starając się dostarczać jego pracownikom aktualnych wiadomości o efektywnym udostępnianiu informacji publicznych. Celem kwietniowego szkolenia było przede wszystkim ujednolicenie wiedzy zarówno w grupie złożonej z nowych pracowników, jak i tych, z dużo większym doświadczeniem. Dla nich właśnie szczególną wartość miało omówienie aktualnego orzecznictwa sądów administracyjnych oraz zmian w prawie. Wybór terminu szkolenia nie był przypadkowy, wiązał się bowiem z wejściem w życie nowego zarządzenia wewnętrznego w sprawie zasad prowadzenia przez urząd strony BIP.
W związku z wdrożeniem ujednoliconej platformy BIP służącej do samodzielnego publikowania informacji przez poszczególne jednostki organizacyjne Miasta Orzesze, zostaliśmy także zaproszeni na Śląsk. W dniu 9 kwietnia przeprowadziliśmy szkolenie dedykowane specjalnie dla dyrektorów orzeskich szkół i przedszkoli. W całodniowych zajęciach uczestniczyło 25 osób, w tym przedstawiciele organizatora szkolenia czyli Miejskiego Zarządu Oświaty. Podczas szkolenia przekazano nie tylko wiedzę niezbędną do zrozumienia celu i sposobu prowadzenia stron BIP, ale również przybliżono zasady udostępniania informacji publicznej na wniosek. Prawie wszyscy uczestnicy z satysfakcją przyznawali, że szkolenie bardzo się im przydało i uświadomiło zakres odpowiedzialności za udostępnianie informacji, którymi dysponują ich placówki.
Siedziba Sądu Okręgowego w Płocku była miejscem naszego kolejnego szkolenia. Tym razem jego adresatami byli prezesi i pracownicy administracyjni ze wszystkich sądów powszechnych z terenu okręgu płockiego. Podczas bardzo intensywnych zajęć sporo miejsca poświęcono analizie różnic w dostępie do informacji na podstawie ustawy o dostępie do informacji publicznej oraz na podstawie procedur procesowych, np. kodeksu postępowania karnego. Wskazano na ograniczenia w dostępie do akt sprawy, w rozpowszechnianiu wokand czy informacji o pracownikach sądów. Prowadzący zajęcia inż. Rafał Kula przypomniał zgromadzonym również o tym, że wnioski anonimowe lub przesłane za pomocą poczty elektronicznej są skutecznie wniesionymi żądaniami udostępnienia informacji o sprawach publicznych.