Rejestr wniosków o udostępnienie
A A AUrząd Miejski Wrocławia systematycznie rozbudowuje swój Biuletyn o nowe funkcje oraz zasoby danych. Z początkiem sierpnia uruchomił moduł prezentujący rejestr otrzymanych wniosków o udostępnienie informacji publicznej.
Liczba otrzymywanych wniosków o udostępnienie informacji publicznej systematycznie wzrasta, zwłaszcza w przypadku dużych podmiotów. O skali społecznego zainteresowania danymi publicznymi świadczy choćby fakt, że wrocławski magistrat tylko przez pierwsze 4 dni sierpnia br. otrzymał ponad 30 tego typu wniosków. Często przedmiot zapytań się powtarza lub jest bardzo zbliżony. W celu usprawnienia realizacji wniosków, rozpowszechnienia treści udostępnianych na jednostkowe żądanie oraz zwiększenia transparentności działania urzędu, już wiele miesięcy temu postanowiono publikować w Biuletynie kopie wszystkich wniosków oraz udzielonych na ich podstawie odpowiedzi. Prace nad koncepcją specjalnego rejestru poprzedzone były konsultacjami technicznymi i merytorycznymi z ekspertami Logonetu, którzy podjęli się jego realizacji. Funkcjonowanie rejestru wniosków w postaci dedykowanego modułu (oficjalnie nazwanego "Urzędowym wykazem wniosków o udostępnienie informacji") zostało usankcjonowane w Zarządzeniu Prezydenta Wrocławia z dnia 16 czerwca 2016 r. w sprawie trybu udostępniania informacji. Na jego podstawie wnioski o udostępnienie bez względu na sposób ich złożenia podlegają najpierw ewidencji w rejestrach prowadzonych przez poszczególne komórki organizacyjne urzędu, a następnie kopia danego wniosku zostaje opublikowana w centralnym wykazie prowadzonym w BIP. W kolejnym etapie w Biuletynie zostaje zamieszczona kopia udzielonej odpowiedzi na wniosek. Oczywiscie w procesie publikacji dokumentów stosowane są reguły anonimizacji danych prawnie chronionych, np. danych o tożsamości osób wnioskujących.
Wykonany przez nas nowy moduł działa jako integralna część systemu BIPLO VIP. Umożliwia nie tylko przejrzyste przeglądanie wykazu wniesionych wniosków, ale także ich sprawne filtrowanie i wyszukiwanie według różnych kryteriów (np. po kategorii, terminie wniesienia, statusie czy nazwie komórki odpowiedzialnej za realizację). Za pomocą modułu ujawniane będą także otrzymane wnioski o udostępnienie informacji sektora publicznego w celu ponownego wykorzystywania.
Cieszy nas, że działania Urzędu Miejskiego Wrocławia potwierdzają, że jest on w ścisłej czołówce najbardziej aktywnych podmiotów prowadzących wzorcowe strony Biuletynu Informacji Publicznej. Zachęcamy także inne urzędy i instytucje publiczne do rozważenia publikacji rejestrów otrzymanych wniosków. Niewątpliwie takie działania wiążą się z wysiłkiem organizacyjnym oraz technicznym, jednak liczba możliwych do uzyskania korzyści jest tego warta. Przypomnimy kilka z nich:
- transparentność działań urzędu zwiększa zaufanie mieszkańców do władz miasta,
- ujawnienie skali zaangażowania w rozpatrywanie wniosków pozwala bardziej zrozumieć czym zajmują się urzędnicy,
- ucieczka od trudów trybu wnioskowego przysparza realinych oszczędności publicznych środków, czasu i energii urzędników, ponieważ informacje i dokumenty opublikowane w BIP nie podlegają pod obowiązek udostępnienia zgodnie ze sposobem oraz formą określoną przez wnioskodawców,
- rozpowszechnienie treści udostępnionych na wniosek informacji ogranicza zagrożenia manipulowania nimi,
- wnioskodawcy uzyskują pewność, że urząd zajmuję się ich prośbą wraz z info na jakim etapie jest jej rozpatrywanie,
- większa liczba ujawnionych w BIP informacji przyczynia się do zmniejszenia liczby otrzymywanych wniosków o ich udostępnienie.
Z zawartością i funkcjonalnością opisywanego rejestru wniosków można zapoznać się na stronie: http://bip.um.wroc.pl