Wkrótce nowe obowiązki publikacyjne?
A A ARządowy projekt ustawy o jawności życia publicznego zakłada, że na stronach BIP będę musiały być zamieszczane kolejne informacje, zwłaszcza te dotyczące transparentności finansów publicznych.
Przedstawiony 24 października br. przez Ministra Mariusza Kamińskiego - Koordynatora Służb Specjalnych, projekt ustawy przewiduje m.in., że jednostki sektora finansów publicznych, przedsiębiorstwa państwowe, instytuty badawcze oraz spółki z udziałem JST lub Skarbu Państwa (co najmniej 10%), będą musiały prowadzić rejestr umów cywilnoprawnych, których skutkiem jest wydatkowanie środków pieniężnych przez te podmioty. Rejestr umów w formie umożliwiającej przeszukiwanie oraz sortowanie informacji w nim zawartych będzie musiał być udostępniony w Biuletynie Informacji Publicznej. Ustawa określa katalog informacji, jaki będą podlegały obowiązkowemu ujawnieniu w rejestrze. Dane o każdej umowie będzie musiała być wprowadzona nie później niż 14 dni od daty jej zawarcia. Do rejestru umów będą wprowadzane jedynie informacje o umowach zawartych od dnia wejścia w życie projektowanej ustawy, a to może nastąpić już w styczniu 2018 roku.
Dotychczasowy katalog informacji podlegających obowiązkowemu zamieszczeniu na stronach BIP został powiększony o informacje na temat:
- liczby osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę,
- wydatków ze środków publicznych dokonywanych przez osoby pełniące funkcje publiczne w związku z pełnieniem tych funkcji przy użyciu kart płatniczych,
- umorzeń lub ulg w spłacie zobowiązań na rzecz Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego.
Wejście w życie opisywanej ustawy spowoduje także nowelizację Prawa zamówień publicznych (Dz.U. z 2013 r. poz.907, z późn. zm. 13). W efekcie strony BIP staną się dodatkowymi miejscami gdzie obligatoryjnie, a nie jak dotychczas fakultatywnie, trzeba będzie zamieszczać ogłoszenia związane z procedurą udzielania wszystkich zamówień publicznych.
Nowe przepisy wprowadzą też zmiany w składaniu i ujawnianiu oświadczeń majątkowych. Znacznie zwiększona zostanie liczba osób funkcyjnych zobligowanych do ich składania. Ustawa zakłada wprowadzenie dla wszystkich jednego wzoru oświadczenia majątkowego oraz jednolity termin ich publikacji w BIP, który ma wynosić 6 lat.
Projektowany akt normatywny ma zastąpić nie tylko ustawę o dostępie do informacji publicznej, ale także ustawę o działalności lobbingowej w procesie stanowienia prawa. W tym obszarze nowością będzie obowiązek prowadzenia wykazu prac legislacyjnych organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego, który będzie musiał obejmować projekty uchwał. Wykaz ma podlegać udostępnieniu w BIP organu prowadzącego dany wykaz.
Obecnie kończą się uzgodnienia międzyresortowe nad projektem ustawy, następnie rozpoczną się konsultacje społeczne. Z pełną treścią projektu oraz procesem legislacyjnym mogą się Państwo zapoznać na stronie: https://legislacja.rcl.gov.pl