Raport i deklaracja dostępności w BIP
A A AKażdy podmiot publiczny musi do końca marca br. zamieścić na stronie BIP kolejny raport o stanie zapewniania dostępności dla niepełnosprawnych oraz zaktualizować deklarację dostępności, tak aby spełniała m.in. nowe wymogi techniczne określone przez ministra ds. informatyzacji.
Zgodnie z art. 8 ust. 1 udip Biuletyn Informacji Publicznej tworzy się w celu powszechnego udostępniania informacji publicznej. Funkcjonalność każdej podmiotowej strony BIP oraz opublikowane na niej treści muszą być dostępne dla wszystkich zainteresowanych, w tym także dla osób niepełnosprawnych.
Wymóg zagwarantowania dostępności cyfrowej stron BIP został określony w ustawie z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Na jej podstawie każdy podmiot publiczny musi opracować i zamieścić w BIP specjalne elektroniczne oświadczenie pt. „Deklaracja dostępności”, którego strukturę oraz warunki techniczne publikacji określa minister ds. informatyzacji. Deklarację dostępności, którą sporządzono przed 1 sierpnia 2024 r., należy zaktualizować zgodnie z najnowszymi Warunkami technicznymi w wersji 2.0 w terminie przeglądu deklaracji dostępności, czyli najpóźniej do 31 marca 2025 r.
Minister właściwy do spraw informatyzacji w ramach nadzoru monitoruje, raz w roku, zapewnienie dostępności cyfrowej stron internetowych. Podmiot, który nie publikuje deklaracji dostępności albo opublikowane przez niego deklaracja nie zawiera wszystkich ustawowo wskazanych elementów może otrzymać karę pieniężną do 5000 zł.
Z kolei ustawa z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami wprowadziła obowiązek raportowania stanu zapewniania dostępności przez każdy podmiot publiczny. Taki raport należy sporządzać i przekazywać co 4 lata - najpóźniej do końca marca danego roku. Podmioty publiczne posiadające numer REGON składają raport za pomocą portalu sprawozdawczego GUS na specjalnym formularzu. Następnie złożony raport należy opublikować na podmiotowej stronie BIP. Przypominamy, że każdy organ władzy publicznej musi opublikować w Biuletynie także dane kontaktowe do wyznaczonego koordynatora do spraw dostępności oraz treść planu działania mający na celu poprawę obsługi osób ze szczególnymi potrzebami.