Lasy posiadają najliczniejszą redakcję BIP
A A AOśrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej przy Nadleśnictwie Kliniska stał się kolejnym ciekawym miejscem, w którym przeprowadziliśmy całodniowe szkolenie na temat prowadzenia stron BIP. W szkoleniu uczestniczyli pracownicy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie oraz 35 nadleśnictw z terenu objętego jej nadzorem.
Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe jest państwową jednostka organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej działająca na podstawie ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach. Prowadzi wyodrębnioną gospodarkę budżetową, a w zakresie zarządzanego mienia reprezentuje Skarb Państwa. Śmiało można stwierdzić, że pod względem organizacyjnym oraz areału na którym Lasy Państwowe prowadzą swoją gospodarkę, nie ma większego podmiotu w Polsce. Wszak blisko 30% powierzchni kraju to lasy. Na strukturę organizacyjną PGL wchodzi blisko 500 jednostek organizacyjnych, z których podstawową i najbardziej liczną grupę stanowią nadleśnictwa. Lasami Państwowymi kieruje dyrektor generalny przy pomocy Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych i 17 dyrektorów regionalnych.
Każda jednostka organizacyjna Lasów Państwowych jest podmiotem zobowiązanym do udostępniania posiadanych informacji publicznych. Zasady jej udostępniania zostały sprecyzowane w Zarządzeniu nr 8 wydanym w dniu 27 stycznia 2010 r. przez Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych. Głównym sposobem udostępnianych informacji o sprawach publicznych jest Biuletyn Informacji Publicznej Lasów Państwowych www.bip.lasy.gov.pl. Składa się on ze zintegrowanego zbioru wyodrębnionych stron BIP. Za zamieszczanie i aktualizację informacji na poszczególnych stronach BIP odpowiadają kierownicy jednostek PGL LP. Zgodnie z ww. zarządzeniem każdy z nich wyznacza w swojej jednostce:
|
|
|
1) osobę upoważnioną do udostępniania informacji o środowisku, |
|
|
|
|
|
Dyrektorzy regionalni są obowiązani do nadzoru sposobu prowadzenia BIP przez podległe im nadleśnictwa i zakłady regionalne. Raport z wynikami nadzoru muszą raz do roku przesłać do Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych w Warszawie. Aktualnie BIP Lasów Państwowych redaguje blisko 4000 osób, które publikuje średnio 1000 informacji każdego dnia roboczego. Chcąc usprawnić proces udostępniania informacji w tak rozbudowanym systemie BIP oraz zapewnić jego zgodność z aktualnie obowiązującymi standardami i przepisami prawa Lasy Państwowe postanowiły zbudować nowy Biuletyn. 12 czerwca br. rozstrzygnięto przetarg na wykonanie tego zadania.
Nasza spółka od wielu lat wspiera Lasy Państwowe w prawidłowym i efektywnym stosowaniu ustawy o dostępie do informacji publicznej. Wysoka jakość naszych usług w połączeniu z doświadczeniem i specjalistyczną wiedzą powoduje, że przedstawiciele Lasów Państwowych systematycznie korzystają z naszej oferty szkoleniowej. W 2008 roku z sukcesem przeprowadziliśmy również audyt stron BIP Lasów Państwowych. Zamknięte szkolenie pod Szczecinem, które odbyło się 21 maja br., potwierdza kontynuację tej dobrej współpracy, z owoców której mogą korzystać nie tylko miłośnicy przyrody.